Kolonlarını kestirme

EV ALIRKEN BODRUMUNA BAK

Herkesin gözü evinin manzarasında.

Balkonu var mı, salonu nereye bakıyor?

İyi de bakalım o bina sağlam mı?

Konut alırken bodrumuna baksan?

Kolonları kesilmiş, demirleri paslanmış mı?

Ne tuhaf bir başlık… Ama deprem gerçeğimizİzmir’deki depremde yine gündeme geldi. Bir yanı çöküveren binanın altındaki işyerlerinde kolonların kesildiği iddiası var.

İddialar nereye varır bilinmez ama binaların alt katlarında kolonları kesildiğini bizzat gördüm. 2011 Van Depremi sırasında bölgedeydim. Hasarlı binanın alt katı otopark idi. Giriş-çıkış rahat olsun diye 4 taşıyıcı kolon kesilmişti.

Benzer manzaraları deprem olmadan da gözleme fırsatım oldu. İşyerinde vitrin oluşsun, mekan geniş görünsün diye kolon eksilten dahi var. Daha da vahimi, iç duvarları yıkıp alan kazananlar söz konusu…

Oysa kolon kadar hayati olmasa da duvarlar, deprem anında birkaç saniye direnç ile hasarın şiddetini azaltabiliyor. Altları pasaj binalar acaba yeterince kolon sahibi mi? İnşaatta elektrik kabloları ve su tesisatı geçirmek için kolon zayıflatanlar hatta boruları kolonu kırıp içinden geçirenleri biliyoruz.

Önerim şu; bodrum katınızdaki kolonlara sahip çıkın, onları kesmiş olabilirler. Tadilat sesi duyan daha da dikkat etsin.

         KOLON OLMADAN BİNA AYAKTA DURUR MU?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir